Co zmieniło się w rozliczeniach prosumenckich dla posiadaczy fotowoltaiki rozliczanych w oparciu o net-billing?
Od 21 grudnia 2023 roku jestem prosumentem rozliczanym w modelu net-billing. Jak zmiana sposobu rozliczania nadwyżki energii sprzedawanej operatorowi wpłynęła na moje rachunki? Przeczytaj artykuł poniżej.
Do 30 czerwca 2024 roku prosumenci rozliczani w net-billingu sprzedawali swoją nadwyżkę w oparciu o ceny RCEm, czyli stawkę publikowaną każdego 11-go dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie.
W 2024 roku stawka RCEm zaczęła drastycznie spadać z poziomu 437.02zł/MWh za styczeń (data publikacji 11.02.2024) do 222.62zł/MWh za wrzesień (publikacja 11.10.2024).
Jak sposób rozliczania nadwyżki wpływa na nasze rachunki?
Jeżeli tak samo jak ja, posiadasz instalację fotowoltaiczną, a nie posiadasz magazynu energii elektrycznej, to zmiana sposobu rozliczania nadwyżki nie jest dla Ciebie korzystna. Dlaczego?
Dla porównania posłużę się danymi z mojego licznika. Po dość długiej przerwie, Energa Operator wznowił wystawianie faktur za okres od lipca 2024 roku i to za ten okres jestm rozliczany w oparciu o salda godzinowe.
Salda godzinowe, czyli nowy sposób rozliczania prosumentów, to nic innego jak sprzedaż przez nich nadwyżek prądu w cenach godzinowych (docelowo w okresach 15-minutowych).
W analizowanym przeze mnie okresie lipiec-październik 2024. Z danych operatora i Polskich Sieci Energetycznych wynika, że w okresie tym mieliśmy do czynienia z ujemnymi cenami w szczycie produkcji i dość wysokimi cenami po za szczytem. Co z tego wynika?
Dla użytkowników nie posiadających magazynu energii oznacza to, że nadwyżka sprzedawana operatorowi w godzinach szczytu, przy ujemnych cenach była oddawana za darmo. Użytkownicy, którzy posiadają magazyny mają zatem szansę "przetrzymania prądu" w magazynie i sprzedania go w korzystniej cenie.
Oddanie prądu za darmo w przypadku braku magazynu nie jest z pewnością korzystne, a tym samym opłacalność instalacji staje pod znakiem zapytania.
Czy RCEm wróci do rozliczeń?
Z zapewnień i obietnic rządzących wynika, że prosumenci którzy podpisali umowę z operatorem przed 1 lipca 2024 roku będą mogli powrócić do poprzedniego sposobu rozliczania swojej nadwyżki. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości, zatem jakie są różnice w rozliczeniach?
Na przykładzie mojej instalacji za miesiąc:
Jak pokazuje analiza danych, w miesiącach "bogatszych" w słońce opłacalność nadwyżek w oparciu o RCEm jest wyższa niż rozliczenie godzinowe.
Niestety nie mamy wpływu na regulacje, czy proces legislacji, a także obietnice.