Jeżeli chcesz znać wysokość swojego rachunku za prąd, lub wielkość faktycznych oszczędności z posiadania paneli fotowoltaicznych, zapoznaj się z tekstem poniżej.
Do obliczenia rachunku za energię elektryczną będziesz potrzebował:
Poniżej opiszę przykładowy miesiąc korzystając z danych ze strony mojlicznik.energa-operator.pl i strony foxesscloud.com. Dane te pochodzą z mojego licznika i mojej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5.225kWh;
1. Na początku musisz założyć sobie tabelę w excel'u (może też być darmowa opcja Open Office Calc). Tabelę nazwij dowolnie, ja nazwałem ją PRĄD
W tabeli PRĄD utwórz sobie 8 kolumn i nazwij je data, zużycie kWh, energia oddana, produkcja PV, autkonsumpcja, nadwyżka, bilans a+a-, energia do zapłaty
2. Jeżeli wcześniej nie uzupełniałeś danych, musisz zacząć wszystko od początku, lub wybrać sobie miesiąc od którego zaczniesz prowadzić ten rejestr, wtedy dodatkowo zaopatrz się w fakturę za prąd za poprzedni miesiąc.
3. Zaczynamy uzupełnianie tabeli, posłużę się tutaj danymi z czerwca 2024 roku, czyli z okresu kiedy rozliczaliśmy się w oparciu o miesięczną cenę energii (RCEm). Na końcu artykułu napiszę też jak rozliczać energię w oparciu o godzinowe salda dodatnie, czyli cenę RCE.
Uzupełnianie tabeli nie jest skomplikowane, ale wymaga poświęcenia czasu, tym bardziej jeżeli robimy to po raz pierwszy i chcemy uzupełnić dane za cały miesiąc. Robiąc to codziennie, lub raz na kilka dni nie jest to ani czaso-, ani pracochłonne.
Zaczynamy...
4 Po uzupełnieniu danych dla całego miesiąca (zgodnie z instrukcją powyżej) możemy podsumować sobie nasz miesiąc i przejść do obliczenia naszego rachunku za energię elektryczną.
Do obliczenia kosztów energii elektrycznej potrzebujemy stawki opłat, które możemy spisać z faktury, lub taryfy naszego operatora. Stawki zależą od instalacji (-1, -3 fazowa), oraz od przydziału mocy. Przydział mocy dla mojej 3-fazowej instalacji wynosi 16.5kW, więc posłużę się cenami odpowiednimi dla takiej instalacji.
Do obliczenia rachunku sumujemy sobie wartość energia do zapłaty i zaokrąglamy ją do pełnych zł. W moim przypadku było to 151kWh. Wartość tą mnożymy odpowiednio przez cenę z taryfy. Musimy sobie także policzyć wartość akcyzy. W tym celu zaokrąglamy sobie sumę zużycie i od tego odejmujemy zaokrągloną sumę energii do zapłaty. Wynik dzielimy przez 1000, ilość kWh jaka nam wyjdzie z tego działania mnożymy przez stawkę 5zł. Akcyza to jedna ze składowych naszego rachunku poniżej opisuję jak liczymy jego wysokość. Każdą z opłat mnożymy przez kWh i otrzymujemy wartość netto, do tego dodajemy VAT w wysokości 23% i mamy koszt danej opłaty brutto:
Suma wszystkich opłat za kupione kWh w czerwcu wyniosła 125.37zł do tego dodajmy sobie 29.21zł tytułem opłat miesięcznych i mamy wynik 154.59zł.
Do dalszych obliczeń potrzebujemy:
5. Najtrudniejsza część za nami. Znamy już wysokość rachunku jaki zapłacimy korzystając z fotowoltaiki, u mnie wyniósł on 77.43zł. Obliczenie rachunku jaki zapłacilibyśmy nie posiadając fotowoltaiki wygląda następująco:
Znając sumę zużycia, oraz autokonsumpcji możemy policzyć sobie ile kWh prądu kupilibyśmy nie posiadając paneli. W tym celu dodajemu do siebie zużycie i autokonsumpcję, tym razem nie zaokrąglamy wyniku.
Wartość jaka nam wyszła w kWh mnożymy przez opłaty. W czerwcu 2024 roku w moim przypadku wyniosłoby to 338.131kWh, co dało łączny rachunek 309.39zł. Z powyższych wynika, że w samym czerwcu zaoszczędziłem 231.96zł
Niewiarygodne?!
W zakładce Raport opłacalności przedstawiam szczegółowe dane z mojego licznika.